DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Roklanská hájenka

Roklanská hájenka - obecně známé informace

Hájenka byla postavena kvůli rozšiřování těžebních revírů a v důsledku s tím byla vybudována i Roklanská nádrž, zadržující vodu Roklanského potoka, který pramení nedaleko odsud, pro plavení dřeva. Hájovna sloužila jako hostinec, ubytovna a bylo možné najmout si zde průvodce do okolních lesů a na 1,5 km vzdálený Roklan.

Roklanská hájenka

Za komunistického režimu vedla těmito místy 1. linie železné opony a hned vedle chaty byla postavena rota Roklan.
Chata se nachází 1 km jižně od Medvědí hory, na západě ji obklopuje hraniční část Modravských slatí, historickými prameny označovaná Kaltstaudenské slatě.

Střežení st. hranice 1957-59 (fotografie: Ladislav Ešner)
Na fotografiích je také vidět napuštěná Roklanská nádrž.

V těchto místech také pramení Roklanský potok. Jižně od Roklanské chaty leží další ze slatí, Vrchová a na východě pak rozlehlé Novohuťské močály. Jelikož je místo v bezzásahové zóně, je okolní les zasažen kůrovcem a dotváří zdejší divoké prostředí.
Roklanská hájenka je již kvůli dřevomorce zbořena, nádrž je protržená. Z roty Roklan zbyly pouze základy. Roklanská chata která byla postavena vedle Roklanské hájenky stále stojí na svém místě a snad ji využívá správa NP. Turista zde nedostane ani chléb, ani nocleh, není vítán. Přestože k chatě vede asfaltová silnice, nesmí sem návštěvníci Šumavy ani vkročit. Roklan, který je odsud pouhých 1,5 km, je nedosažitelný.

Pozor nezaměňovat Roklanskou Hájenku s Roklanskou chatou (chata stojí do dnes)!

 

Historii Roklanské hájenky a o rodině Kortusových která žila v hájence (1908-1933) se dočtete v nové knize: ŠUMAVA - Roklanská hájenka ve vzpomínkách.

 

Zdroje článku Roklanská chata - obecně známé informace:  Wikipedie -  Roklanská chata
Zaniklé obce a  objekty - Roklanská hájenka